שר שלום ג'רבי על הפחד מביקור אצל רופאי שיניים

חשש מביקור אצל רופא שיניים הוא אחד הפחדים הנפוצים ביותר. עפ"י הערכות שונות כמעט כל אדם שני נתקף פחד ברמה כזו או אחרת לפני הגעה למרפאת שיניים, ובכ-20% מהמקרים אף מדובר בחרדה דנטלית של ממש – כולל מצבים שבהם למרות כאבי שיניים עזים האדם נמנע מלהגיע אל הרופא.

ראש רשות השירות הלאומי שר שלום ג'רבי אמנם אינו רופא שיניים וגם לא מומחה לחרדות ולפחדים, והוא עצמו מעולם לא חשש מפני טיפול רפואי, אולם כאבא ל-5 ילדים הוא נתקל במצבים שכאלה ובאופן מדובר באדם בעל ידע נרחב, כך שכדאי להקשיב להמלצותיו בנוגע להתמודדות נכונה עם פחד מביקור אצל רופאי שיניים.

לא להסס לשתף ולבקש מידע

העצה הראשונה של שר שלום ג'רבי לכל מי שמפחד מביקור אצל רופאי שיניים הוא לא להסס לשתף את רופא השיניים בפחד זה.

ברגע שרופא השיניים מודע למצבו הרגשי של המטופל, הוא יכול לפעול בדרכים שונות כדי לסייע לו להירגע ולפוגג את החששות.

בנוסף כדאי לבקש מרופא השיניים הסברים מפורטים לגבי כל שלב ושלב במסגרת הטיפול, כל טיפול שהוא. במקרים רבים חוסר הוודאות מגביר את רמת הפחד ועלול אף להפוך אותו לחרדה של ממש, בעוד מצב שבו הרופא משתף את המטופל במה שעתיד לקרות לו הוא בריא יותר (באופן כללי ממליץ ג'רבי להישיר מבט אל המציאות ולא לנסות להתעלם, שכן בסופו של דבר זוהי הדרך האפקטיבית ביותר להתמודד היטב עם הפחד וליהנות מאיכות חיים מקסימלית – במקרה זה בזכות האפשרות לעבור טיפול שיניים כשנדרש אחד כזה).

היגיינת פה תקינה חוסכת ביקורים מיותרים

המלצה נוספת של שר שלום ג'רבי היא להקפיד על היגיינת פה תקינה.

לשם כך יש לצחצח שיניים פעמיים ביום (צחצוח מוקפד, בהתאם להנחיות רופא השיניים) וכן להשתמש בחוט דנטלי באופן קבוע וזאת על-מנת לסלק גם את החיידקים שמסתתרים בין השיניים.

עוד כוללת שמירה על היגיינת פה תקינה ביקורים אצל שיננית (פעם או פעמיים בשנה, עפ"י ההמלצות הספציפיות) וגם תזונה שלא כוללת כמות גדולה מדי של סוכרים יכולה לסייע בהפחתת הביקורים המיותרים אצל רופא השיניים – ובכך לחסוך פחדים והתמודדויות שאינן הכרח המציאות.

מה ההבדל בין סדציה, גז צחוק והרדמה מלאה?

במידת הצורך, אם בכל זאת ישנו פחד מפני טיפול השיניים הנחוץ, ישנו מגוון רחב של שיטות להרגעת המטופלים.

אופציה אחת היא גז צחוק – גז שמשלב חמצן ותחמוצת חנקן (רופא השיניים קובע את המינון המדויק ביניהם) ואשר מייצר בגוף תחושת נינוחות ורגיעה. המטופלים נמצאים כל העת בהכרה מלאה, אולם לא חווים כאב או פחד בזכות הגז. לקראת טיפול שיניים עם גז צחוק יש להיות בצום בן 3 שעות.

אופציה שנייה היא סדציה – טשטוש ברמה חלקית או עמוקה. טיפול שיניים בסדציה חייב להתבצע תחת ניטור צמוד של המטופל/ת, ולמעשה אל רופא השיניים מתלווה רופא מרדים שאחראי על תפקוד תקין של מערכת הנשימה ושל הלב גם במהלך הטשטוש.

הרדמה מלאה היא מצב שבו המטופלים ישנים לחלוטין תוך כדי הטיפול, ורופא השיניים יכול לבצע בחלל הפה כל פעולה שהיא מבלי שהם יחששו או יחושו כאב.

איך עזר שר שלום ג'רבי לבני ובנות השירות הלאומי שזקוקים לטיפול?

המודעות לחשיבותם הרבה של טיפולי שיניים מקצועיים לכל פלחי האוכלוסייה הביאה את שר שלום ג'רבי ליזום במסגרת תפקידו כראש רשות השירות הלאומי (תפקיד אליו נכנס בשנת 2010) שיתוף פעולה עם רשת מכבידנט.

במסגרת שיתוף פעולה זה זוכים מתנדבי ומתנדבות השירות הלאומי לקבל טיפולים בסיסיים בחינם או בעלות מופחתת במרפאות מכבידנט הפזורות ברחבי הארץ.

עוד כדאי לציין בהקשר זה כי ג'רבי פעל כדי לשפר באופן כללי את תנאי השירות של המתנדבים והמתנדבות, וכן למען השוואת ההטבות להן הם זכאים בתום השירות להטבות שמקבלים החיילים העורפיים.