פירסינג

עיתון ScienceDaily (24 ביוני, 2008) "ייתכן שפירסניג הוא הצעקה האחרונה בקרב בני הנוער, אבל חוקרים מאוניברסיטת תל-אביב מצאו סיבות טובות לחשוב פעמיים לפני שעושים פירסינג בלשון או בשפה."

ד"ר לירן לוין, רופאת שיניים במחלקה לשיקום הפה, בית הספר לרפואת שינים באוניברסיטת תל-אביב, גילתה ש-15 עד 20 אחוזים מבני הנוער שיש להם פירסינג בפה מצויים בסיכון גבוה לשברים בשיניים ולמחלות חניכיים. שברים בשיניים כמו גם בעיות פריודונטליות, הוא אומר, יכולים להוביל לאובדן שיניים קדמיות בשלב מאורח יותר בחיים.

שיעורים גבוהים של שברים אינם מצויים בקבוצות גיל אחרות, ומקרים של נזק פריודונטלי חמור בקרב בני נוער ללא פירסינג בפה נדירים אף הם, אומר ד"ר לוין, שערך את המחקר עם שותפיו, ד"ר יהודה צדיק וד"ר טל בקר, שניהם רופאי שיניים בצבא הישראלי.

המחקר הראשוני שלהם נערך בקרב 400 צעירים בגילאי 18-19, והתוצאות פורסמו בכתב-העת המקצועי המוכר Dental Traumatology בשנת 2005. הסקירה הדשה שנכתבה על ידי ד"ר לוין וד"ר צדיק פורסמה בכתב-העת American Dental Journal בסוף שנת 2007, היא הראשונה והגדולה בסוגה, שתיעדה את הסיכונים והסיבוכים של פירסינג בפה, תוך הסתמכות על מחקרים ממספר מרכזים באמריקה וברחבי העולם.

לעשרה אחוזים מבני הנוער המתגוררים בניו-יורק יש סוג כלשהו של פירסינג בפה, בהשוואה ל-20 אחוזים בישראל ו-3.4 אחוזים בפינלנד. ד"ר לוין מתריע בפני בני-הנוער לחשוב פעמיים לפני שהם עושים פירסינג בפה, כיוון שהוא יכול להוביל לסיבוכים בריאותיים שניתן למנוע בקלות, ובמקרים מסוימים (נדירים) אף למוות.

אובדן מוקדם של שיניים קדמיות

"באחוז קטן של בני-נוער קיימים סיבוכים בטווח-הקצר עקב פירסינג, ובמקרים נדירים, פירסינג בחלל הפה יכול לגרום למוות," אמר ד"ר לוין. "נפיחות ודלקת באיזור יכולים לגרום בצקת, שמפריעה לדרכי הנשימה." הוא מזהיר שהבעיות הנפוצות ביותר של שברים בשן וסיבוכים בחניכיים, הם ארוכי-טווח.

"אזור החניכיים סופג טראומה חוזרת ונשנית," אומר ד"ר לוין. "אתה יכול לראות את הנערים והנערות האלו משחקים עם הפירסינג בלשון או בשפה. פעולה זו ממשיכה את הטראומה שנגרמת לפה ובמקרים רבים מקדימה את אובדן השיניים הקדמיות."

במהלך במחקר בישראל, החוקרים ערכו סקר בקרב בני-נוער עם פירסינג וללא פירסינג, ושאלו אותם מספר שאלות על בריאות הפה שלהם, על הידע שלהם בנוגע לגורמי הסיכון הקשורים בפירסינג, ועל היסטורית הפירסינג שלהם, לפני שנערכו בדיקות אוראליות קליניות.

למרבה האירוניה, מציין ד"ר לוין, אותם צעירים שבחרו לעשות פירסינג בפה היו מודאגים מאוד בנוגע לדימוי הגוף שלהם, אבל נראה שלא היו מודעים כלל לסיכונים העתידיים שפירסינג כזה עלול לגרום.

העצה המעשית של הרופא לבני-נוער ולהוריהם

בשורה התחתונה, העצה הטובה ביותר עבור בני-נוער היא "לנסות להימנע מפירסינג בפה," אומר ד"ר צדיק. אם בן-הנוער מתעקש, הוא אומר, אז חובה להשתמש בכלי פירסינג חד-פעמיים, ושכל הציוד האחר יעבור ניקוי על ידי דוד עיקור במקום כדי לעזור בהפחתת הזיהום.

לאחר ההליך, יש לשטוף את האיזור בקביעות עם מי פה על בסיס כלורוקסידין במשך שבועיים. לאחר מכן, הימנע משלחק עם הפירסינג ונקה אותו על בסיס קבוע. משקעי אבנית עלולים להצטבר על הפירסינג עם הזמן ויש להסירם על ידי רופא שיניים. יש לבצע בדיקות תקופתיות.

"לא קל לנהל צעירים," ד"ר לוין משתתף בצערם של ההורים, אבל עצתו להורים פשוטה: "היכן שאפשר, נסו להניע את בני-הנוער שלכם מלעשות פירסינג. הם יודו לכם כשיהיו בוגרים יותר." פירסינג בלשון מזיק לבריאות ויש להימנע ממנו, אומרים רופאי השיניים.

המנהג הפך אופנתי יותר ויותר בשנים האחרונות, והוא קיבל פרסום על ידי כוכבים כמו Scary Spice והבת של Princess Royal, זארה פיליפס. אולם איגוד רופאי השיניים הבריטי (British Dental Association – BDA) טוען שפירסינג עלול לגרום לזיהומים, פגמים בדיבור, בעיות בנשימה ולשיניים שבורות.

הם טוענים שפירסינג תמיד טומן בחובו סיכון לזיהום, אבל שהסיכון הזה גדול יותר כשהפירסינג בפה, בגלל שמדובר סגירת דרכי האוויר. הזיהום יכול לגרום ללשון להתנפח, ולחסום או להגביל את דרכי הנשימה.

בנוסף, חיידקים מתחת ללשון מתפשטים במהירות לעיתים קרובות ויכולים לגרום, במקרים קיצוניים, לסינדרום הלם רעיל קטלני או להרעלת דם.

אם לא מבצעים חיטוי של ציוד הפירסינג, קיים גם סיכון להדבקה בזיהומים כגון HIV וצהבת.

תזונה

בכל פעם שאתה אוכל או שותה דבר מה מסוכר, השיניים שלך נתונות בהתקפה חומצית במשך עד שעה. זאת בגלל שהסוכר מגיב עם החיידקים בפלאק (הציפוי הדביק על שיניך) ומייצר חומצות מזיקות. לכן חשוב להגביל צריכת מאכלים מתוקים לזמן הארוחה, ובכך להגביל את משך הזמן בו הפה שלך נמצא בסיכון.

מאכלים ומשקאות חומציים עלולים להזיק לשיניך באותה מידה. החומצה שוחקת את האמייל, וחושפת את הדנטין שמתחת. הדבר עלול לשיניים רגישות ולמראה לא אסתטי.

תזונה עשירה בוויטמינים, מינרלים, וירקות ופירות טריים, יכולה לעזור למנוע מחלות חניכיים. מחלות חניכיים עלולות להוביל לאובדן שיניים ולגרום ריח רע מהפה.