ילדים

מומלץ שילדים יבקרו אצל רופא השיניים עם הוריהם מוקדם ככל האפשר. לאחר מכן, מומלץ שתיקח אותם באופן סדיר, בתדירות המומלצת על ידי רופא השיניים שלך.

הדבר יאפשר להם להתרגל לרעשים, לריחות ולסביבה, ולהכין אותם לביקורים בעתיד. ככל שביקורים אלו יתחילו מוקדם יותר, כך הילדים יהיו רגועים יותר.

שיני חלב

שיניים ראשונות או 'שיני חלב' מתפתחות בדרך כלל טרם לידת הילד והן יתחילו לבקוע סביב גיל 6 חודשים. כל 20 שיני החלב אמורות לבקוע עד גיל 2. (פנה לעלון לאם ולתינוק).

השיניים הטוחנות הקבועות 'הבוגרות' הראשונות (אחוריות) יופיעו בסביבות גיל 6 שנים, מאחורי שיני החלב ולפני שהשיניים הראשונות יפלו בערך בגיל 6 עד 7. השיניים 'הבוגרות' הקבועות יחליפו את 'שיני החלב'. בדרך כלל, השיניים הקדמיות התחתונות נופלות ראשונות, ולאחריהן השיניים הקדמיות העליונות זמן קצר לאחר מכן. כל השיניים הקבועות אמורות להיות במקומן עד גיל 13, למעט שיני בינה. אלו עשויות לבקוע בכל זמן בין גילאי 18 עד 25.

כל ילד הוא שונה ומתפתח בקצב שונה.

ניקיון

ניקוי השיניים של ילדך צריך להיות חלק משגרת ההיגיינה היומית שלהם. יהיה לך נוח יותר לעמוד או לשבת מאחורי ילדך, לאחוז את סנטרו בידך, כך שתוכל להגיע לשיניים העליונות והתחתונות שלו ביתר קלות. כאשר מתחילות לבקוע השיניים הראשונות, נסה להשתמש במברשת שיניים לילדים עם מעט משחת שיניים. חשוב לפקח על צחצוח הילד עד הגיעו לגיל שבע לפחות. לאחר שכל השיניים בקעו, השתמש במברשת בעלת ראש קטן בתנועות מעגליות קטנות ונסה להתמקד בקטע אחד בכל פעם. אל תשכח לצחצח בעדינות מאחורי השיניים ובחניכיים. אם אפשרי, הכנס את צחצוח השיניים כחלק מהשגרה, רצוי בבוקר, וכדבר אחרון לפני שילדך הולך לישון. זכור לעודד את ילדך, כיוון ששבחים יביאו לתוצאות!

פלואוריד

הפלואוריד מגיע ממספר מקורות כולל משחת שיניים, משחות פלואוריד ספציפיות ולעיתים ממי השתייה באיזורך. כל אלו יכולים לעזור במניעת עששת. אם אינך בטוח לגבי השימוש בפלואוריד, שאל את רופא השיניים שלך, אחות טיפת חלב או רשות הבריאות. כל הילדים עד גיל 3 שנים, צריכים להשתמש במשחת שיניים עם רמת פלואוריד של לפחות 1000ppm (חלקים למיליון). לאחר שלוש שנים, עליהם להשתמש במשחת שיניים המכילה 1350ppm-1500ppm. תוכל לבדוק את רמת הפלואוריד על גבי אריזת משחת השיניים. יש לפקח על ילדים עד גיל 7, ועליך לוודא שהם לא יורקים את משחת השיניים ולא בולעים אותה, אם אפשר.

מברשות שיניים

קיימים סוגים רבים של מברשות שיניים לילדים, כולל מברשות ססגוניות, כאלו שמחליפות צבעים, עם דמויות אהובות מצוירות על הידיות וחלק עם טיימרים. כל אלו מעודדים את הילדים לצחצח שיניים. הדבר החשוב ביותר הוא להשתמש במברשת שיניים בעלת ראש קטן עם סיבים רכים מניילון, המתאימה לגילו של ילדך. אם יש לך ספק, חפש את הסמל של British Dental Health Foundaiton על גבי אריזות מברשת השיניים ומשחת השיניים. לוגו זה משמעו שהצהרות המוצר על גבי האריזה נתמכות על ידי בדיקות מדעיות.

כאב שיניים מכאיב וגורם סבל, בייחוד בילדים, והסיבה העיקרית היא עדיין עששת. זאת עקב עודף סוכר או חומצה, לעיתים קרובות מדי, בתזונה.

בקיעת שיניים

בקיעת שינים היא בעיה אחרת שמתחילה סביב גיל 6 חודשים וממשיכה בזמן שהשיניים הקבועות בוקעות. אם ילדך זקוק למשכך כאבים, וודא שאתה בוחר תרופה נטולת סוכר וגם זכור לבדוק עם הרופא או הרוקח שהתרופות שרושמים לך נטולות סוכר תמיד. אם הכאב ממשיך, צור קשר עם רופא השיניים שלך לקביעת פגישה.

עששת

הסיבה העיקרית לעששת איננה כמות הסוכר א החומצה בתזונה, אלא התכיפות בה היא נצרכת באכילה או שתייה. ככל שילדך צורך מזונות או משקאות עתירי סוכר או חומציים מספר רב יותר של פעמים, כך עולה הסבירות שהוא יסבול מעששת. לכן חשוב להקפיד על אכילת מוצרים עתירי סוכר וחומציים  בזמן הארוחות בלבד. אם אתה רוצה לתת לילדך חטיף, השתדל לדבוק בגבינה, ירקות ופירות, אבל לא פירות יבשים.

חשוב גם לזכור שחלק ממזונות התינוקות המעובדים מכילים כמות די גדולה של סוכר. נסה לבדוק את הרכיבים: ככל שהסוכר מופיע במקום גבוה יותר ברשימה, כך הוא מצוי בכמות גדולה יותר במוצר. לפעמים, הסוכר מופיע כפרוקטוז, גלוקוז, לקטוז או סוכרוז. צחצוח יסודי במשך שתי דקות, פעמיים ביום, בייחוד בתור הפעולה האחרונה לפני השינה, יעזור במניעת עששת.

ילדים יכולים לחוש פחד אצל הוריהם, אז חשוב לא לתת לילדך להרגיש שביקור אצל רופא השיניים הוא דבר מעורר דאגה. נסה לתמוך אם ילדך צריך לעבור טיפול שיניים כלשהו. אם יש לך חששות כלשהם משלך לגבי הליכה לרופא השיניים, אל תדון בהם מול ילדך.

ביקורים סדירים אצל רופא השיניים חיוניים כדי לעזור לילדך להתרגל לסביבה ולמתרחש בה. ילד עשוי להיות חרד הרבה יותר אם זהו ביקורו הראשון במרפאת השיניים. כאב ולחץ יכולים להתרחש בכל עת וחשוב להכין את ילדך באמצעות ביקורים סדירים.