השתלת שיניים ביום אחד קצר יותר וחכם יותר

יש עדויות מלפני אלפי שנים מסין ועד למרכז אמריקה על מגוון ניסיונות לשים תחליפי שיניים לשיניים שנפלו.
הסיבה לכך היא כי חוסר בשיניים הוא "נכות" לכל דבר עבור אלו שאיבדו את שיניהם. יכולת הדיבור והאכילה נפגמת קשה ובנוסף לכך יש פגיעה באסתטיקה של הפנים ובעקבותיה תחושת בושה קשה וחוסר ביטחון.

השתלת שיניים, הטיפול הכירורגי שמטפל בבעיות אלו עבר לא מעט התפתחויות עם השנים והגיע לאחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. רק שעד לפני מספר שנים, למרות אחוזי ההצלחה הגבוהים ולמרות שטיפול זה אמור להחזיר את השיניים לתפקוד מלא נמנעו אנשים רבים מלגשת ולבצע אותו.
הסיבה לכך נעוצה בעובדה שתהליך השתלת שיניים היה תהליך ארוך ומייגע שנמשך לאורך חודשים ארוכים ואף שנים וכלל מספר פרוצדורות כירורגיות שלאחר כל אחת מהן היה  צורך במנוחה והחלמה. במשך כל התקופה הזו המטופל היה מסתובב עם שיניים זמניות שהיו נופלות כל הזמן ובתחושת חוסר נוחות גדולה.

 

השתלת שיניים ביום אחד מהפיכה בתחום שיקום הפה

 

השינוי הגדול חל עם כניסתו של הטיפול המקוצר – השתלת שיניים ביום אחד. טיפול זה מבוסס על טכניקה של "העמסה מיידית", כלומר, במקום לבצע עקירה של השיניים, לחכות להחלמה, להשתיל שתלים דנטליים, לחכות להחלמה ולאחר מכן לבצע את שיקום הפה וקיבוע השיניים החדשות, מבצעים את כל הפרוצדורות האלו בטיפול אחד בו ניתן להשתמש במקום בשתל עבור כל שן חסרה במספר קטן של שתלים מתקדמים 4 – 8 שתלים בלבד שעליהם ניתן לקבע שיניים כבר בסיום הטיפול ולהחזיר את המטופל במהירות לתפקוד לסת מלא.

היתרון כאן ברור, מצד אחד הימנעות ממספר פרוצדורות שכל אחת מהן כרוכה בסיכון לזיהומים ומצריכה תהליך החלמה ארוך וכך הסיכון בדחיית השתל קטן ומן הצד השני, מהמטופל נחסכת מסכת של טיפולים ארוכים והוא יכול לחזור לתפקוד מלא תוך יום אחד.

כך, נפתר חסם גדול מאוד של מטופלים שפחדו לבצע השתלת שיניים וכיום יותר ויותר מטופלים עוברים השתלת שיניים ביום אחד ומחזירים את החיוך לחיים.